Cabo Verde   

2007

 

 

 

Pro zimní dovolenou u teplého moře jsme zvolili ostrov Sal, Kapverdské souostroví. Z finančních i časových důvodů jsme využili služeb CK Exim Tours. Cílem naší dovolené byl odpočinek a poznat něco nové. Vzhledem k různým popisům z webu jsme počítali i s hladověním v průběhu pobytu a to i proto, že nebudeme bydlet v turistickém centru Santa Maria, ale někde v poušti ve středisku Murdeira.

Již po příjezdu jsme byli příjemně překvapeni - nutno říct, že jsme velmi skromní. Dobře zařízený apartmán včetně kuchyňské linky. Stravování bylo v nedaleké restauraci formou "švédských stolů", však sortiment byl přizpůsoben tomu co ostrov dal. Z čehož byli mnozí překvapeni... hlavně při večeřích. Knedlovepřozelo tam skutečně neznají. Měli jsme možnost okusit vepřové i hovězí, ale to se skutečně nedalo... Proto jsme nadále baštili skvělé steaky z tuňáka a ostatní ryby na mnoho způsobů, vynikající cizrnu, místní specialitu černé fazole s restovanými kousky špeku (pro neznalé vzhledově poměrně odpudivé - chuťově super lahůdka).

několik foto

Na Kapverdách se mluví portugalsky a kreolsky (kreolština není jeden jazyk, ale odlišuje se podle ostrovu, vesnice a i rodiny). Tedy pokud se chtějí mezi sebou domluvit musí portugalsky.

Překvapení pro našince je to, že ve školách mají portréty Komenského... V "hlavním" městě Espagos je organizace Sokol, uznávaná autorita Tyrš - poslání organizace je však jiné než známe.

Oblíbené slovo domorodců je "maňa" - tedy neurčitý čas budoucí výhledový.

Zajímavým paradoxem je, že na ostrově téměř pořád fouká vítr, ale elektřina se vyrábí agregáty na naftu. Sluníčko svítí fest každý den, ale voda se ohřívá v elektrickém boileru.

© Ing. Jaroslav Zikmund, 2007